Kolonoskopia

Kolonoskopia daje możliwość endoskopowej oceny jelita grubego za pomocą giętkiego aparatu. W trakcie badania, w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych, istnieje możliwość pobrania wycinków oraz usunięcia drobnych, kilkumilimetrowych polipów.

Jak przeprowadza się badanie?


Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita za pomocą doustnych środków przeczyszczających. W czasie kolonoskopii pacjent leży na boku, aparat wprowadza się przez odbyt. W czasie badania podaje się powietrze do światła jelita, aby lepiej uwidocznić jego ścianę. Może to być powodem uczucia wzdęcia, dyskomfortu. Badanie może być również przejściowo bolesne. Stale utrzymujący się ból może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita. Pobieranie wycinków i usuwanie drobnych polipów jest bezbolesne. Każdy instrument po badaniu jest dezynfekowany, a szczypce służące do pobierania wycinków są sterylizowane, co zabezpiecza przed zakażeniem.

Możliwe powikłania


Powodzenie badania oraz pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak rzadko ( 0,2%). Należą do nich przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,1%), krwawienie (0,008%), które zwykle wymagają natychmiastowej operacji. Powikłania częściej występują u osób starszych oraz z uchyłkami jelita grubego.

Postępowanie po badaniu


W przypadku stosowania znieczulenia nie należy jeść i pić przez okres 2 godziny po zabiegu, w okresie bezpośrednio po znieczuleniu wskazana jest opieka drugiej osoby, nie wolno w tym dniu prowadzić pojazdów mechanicznych. Wystąpienie po badaniu niejasnych objawów (utrzymujących się bólów brzucha, krwawienia) należy zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi. Prosimy pytać, jeśli coś jest dla Pani/ Pana niejasne.

+48 536 508 501


Informacja, rejestracja na konsultacje i badania endoskopowe.