Gastroskopia

Panendoskopia czyli endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala na obejrzenie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest najskuteczniejszą metodą oceniającą tę część przewodu pokarmowego. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori lub pobrania wycinków do badania histopatologicznego w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipów lub innych zmian.

Jak przeprowadza się badanie?


Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić. Przed wykonaniem badania należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Znieczulenie miejscowe gardła polega na spryskaniu lignokainą w aerozolu tylnej ściany gardła. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na lewym boku. Po założeniu plastikowego ustnika, lekarz wprowadza giętki fiberoskop średnicy około 1 cm. Moment ten jest nieprzyjemny, daje uczucie dławienia, wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Dalsze oglądanie trwa zwykle kilka minut, jest bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków. Każdy instrument po badania jest dezynfekowany, a szczypczyki służące do pobierania wycinków sterylizowane, co zabezpiecza przed zakażeniem.

Możliwe powikłania


Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak absolutnego bezpieczeństwa nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz. Wyjątkowo rzadko może dojść do przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego lub krwawienia – ryzyko tego typu powikłań ocenia się na 0,007%. Rzadko dochodzi do powikłań ze strony układu sercowo – naczyniowego i oddechowego u osóbz przewlekłymi schorzeniami tych narządów.

Postępowanie po badaniu


2 godziny po badaniu nie należy jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia. Prosimy pytać, jeśli coś jest dla Pani/Pana niejasne.

+48 536 508 501


Informacja, rejestracja na konsultacje i badania endoskopowe.

Ważna informacja!

Wszyscy musimy zmierzyć się z nową rzeczywistością funkcjonowania w czasie epidemii SARS-CoV-2. Dlatego chcemy opowiedzieć Wam, jak w tych dniach wygląda nasza praca.

EndoPractica Specjalistyczne Centrum Medyczne działa jak zwykle. Odbywają się porady, zabiegi i badania endoskopowe.

Zdrowie naszych pacjentów jest dla nas zawsze priorytetem.
W związku z tym na terenie EndoPractica zostały wdrożone procedury wzmożonej dezynfekcji i nadzoru epidemiologicznego.
Prosimy o przestrzeganie poniższych zasad:

1. Osoby z objawami infekcji w tym również dzieci mające katar, kaszel lub gorączkę proszone są o telefoniczną lub internetową zmianę terminu wizyty. Osoby te ze względu na bezpieczeństwo innych pacjentów oraz personelu nie będą przyjmowane.
Prosimy aby swoje dolegliwości zgłosić telefoniczne do lekarza POZ, lokalnej stacji SANEPID lub zgłosić się do najbliższego Oddziału Chorób Zakaźnych.
2. Na terenie Centrum obowiązuje noszenie maseczek ochronnych.
3. W poczekalni może przebywać tylko do 12 osób. Należy zachować 1-2 metry odległości od siebie oraz personelu.
4. Prosimy zgłaszać się na umówioną wizytę w terminie. Osoby zgłaszające się wcześniej prosimy o oczekiwanie na zewnątrz.
5. Prosimy o bezwzględne podporządkowanie się zarządzeniom pracowników recepcji.
6. O wszelkich zmianach wynikających z zarządzeń władz oraz sytuacji epidemiologicznej będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej.

Dziękujemy z wyrozumiałość i współpracę. Jesteśmy dobrze przygotowani do stawienia czoła epidemii i nadal ciężko pracujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom i pracownikom.

Prosimy bądźcie bezpieczni, troszczcie się o siebie i myślcie o innych.

Zespół EndoPractica Specjalistycznego Centrum Medycznego.