Gastroskopia

Panendoskopia czyli endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala na obejrzenie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest najskuteczniejszą metodą oceniającą tę część przewodu pokarmowego. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori lub pobrania wycinków do badania histopatologicznego w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipów lub innych zmian.

Jak przeprowadza się badanie?


Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić. Przed wykonaniem badania należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Znieczulenie miejscowe gardła polega na spryskaniu lignokainą w aerozolu tylnej ściany gardła. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na lewym boku. Po założeniu plastikowego ustnika, lekarz wprowadza giętki fiberoskop średnicy około 1 cm. Moment ten jest nieprzyjemny, daje uczucie dławienia, wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Dalsze oglądanie trwa zwykle kilka minut, jest bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków. Każdy instrument po badania jest dezynfekowany, a szczypczyki służące do pobierania wycinków sterylizowane, co zabezpiecza przed zakażeniem.

Możliwe powikłania


Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak absolutnego bezpieczeństwa nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz. Wyjątkowo rzadko może dojść do przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego lub krwawienia – ryzyko tego typu powikłań ocenia się na 0,007%. Rzadko dochodzi do powikłań ze strony układu sercowo – naczyniowego i oddechowego u osóbz przewlekłymi schorzeniami tych narządów.

Postępowanie po badaniu


2 godziny po badaniu nie należy jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia. Prosimy pytać, jeśli coś jest dla Pani/Pana niejasne.

+48 536 508 501


Informacja, rejestracja na konsultacje i badania endoskopowe.